Kilka słów o historii miasta Pabianice.

Pabianice powstały najprawdopodobniej na przełomie X/XI wieku. Jak głoszą historyczne zapisy, nazwa osady mogła pochodzić księżnej Fabianki. Była to księżna niezbyt urodziwa, wręcz brzydka do tego stopnia iż musiała ukrywać się przed ludźmi. Przez długi czas pabianice były wsią kościelną.

Dopiero na przełomie XIII/XIV wieku rozpoczęły się starania aby w tej lokalizacji utworzyć miasto. Dopiero pod koniec XIV wieku Pabianice uznano miastem.

Reklamy

Komentarze 3 to “Historia miasta”

 1. Risto Says:

  Witam:)
  Nie chcę się wymądrzać, ale z okresu mych krótkotrwałych, odległych w czasie i nota bene nieukończonych studiów historycznych na UŁ, tudzież zainteresowania historią w ogóle pamiętam iż nazwa naszego szanownego grodziszcza wywodzi się bynajmniej nie od księżniczki Fabianki, której istnienie jest raczej nieudowodnioną legendą a od „pobawiania” tudzież „pobijania” czyli zabaw i polowań jakim oddawali się w puszczy, jaka przed wiekami pokrywała te tereny jej właściciele- biskupi krakowscy.I to właśnie od herbu kapituły krakowskiej wziął początek piękny herb naszego miasta.Bliźniacze podobieństwo naszego herbu z herbem królestwa Szwecji niestety nie jest mi znane;)Pozdrawiam i życzę wielu sympatycznych doświadczeń przy tworzeniu owej strony.
  Krzysiek

  1. pabianice Says:

   Dziękuję Krzysztofie za pomoc i korektę. Zapraszam do dalszej współpracy. Pozdrawiam serdecznie – Justyna.

   1. Risto Says:

    Dziękuję:)
    Bardzo dużo ciekawych zdjęć i kart pocztowych ukazujących dawne Pabianice można obejrzeć pod tym adresem http://pabianice2000.republika.pl/ikongraf/ikongraf.html
    Jeśli ktoś ma jakieś stare fotografie naszego miasta zachęcam do publikacji.Wszak historia czasem odchodzi w przeszłość na naszych oczach.Ostatnio stało się tak w zawiązku z wyburzeniem części zabudowań fabrycznych na ul.Lipowej.Dokładnie tam gdzie Andrzej Wajda kręcił sceny z udziałem Andrzeja Łapickiego w filmie „Ziemie Obiecana”.
    Pozdrawiam Autorkę strony i wszystkich odwiedzających
    K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s