W Pabianicach wiele szkół wraz z początkiem nowego roku szkolnego przeprowadza stomatologiczne badania dzieci. Na takiej wizycie dziecko uczy się od razu odpowiednich nawyków oraz zasad higieny.

Badanie uzębienia u dzieci jest szczególnie ważne, stomatolog dziecięcy

Stomatolog dziecięcy zwraca szczególną uwagę na rozwój próchnicy oraz stan uzębienia

Bardzo ważny jest psychologiczny aspekt takiej wizyty dziecka w gabinecie. Powinna być to raczej przyjemna wizyta, by dziecko dobrze i miło zapamiętało stomatologa oraz samo badanie zębów. Taki przykład możemy zobaczyć w serwisie dentysta łódź, połączenie zabawy z badaniem oraz system nagradzania dziecka sprawdza się znakomicie. Jeśli uda się nam wyedukować dziecko, co do ko0rzyści odpowiedniego czyszczenia zębów, z pewnością na długi czas pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego borowania.

Jak pokazują statystyki odpowiednia pasta do zębów oraz częste czyszczenie ząbków po każdym posiłku przyczyniają się do obniżenia zachorowania na próchnicę aż o 70-80 procent. Jak to wygląda na schemacie powstawania próchnicy? Możecie to zobaczyć na ilustracji niżej.

Schemat powstawania próchnicy u dzieci

Próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko, znamy jej etiologię, więc możemy jej zapobiegać

Zapobieganie próchnicy jest najlepszym sposobem na pozbycie się kłopotów w późniejszym wieku. Ząbki u małych dzieci również są narażone na destrukcję przez próchnicę. Nie warto zwlekać, jeśli pojawią się jakiekolwiek jej objawy, zwłaszcza, że w dużej części jest ona po prostu niewidoczna makroskopowo.

Czy stan zapalny dziąseł u dziecka jest czymś bardzo niepokojącym? To zależy od przyczyny, jaka sprawiła, że doszło do zapalenia. Zwykle nieostrożne szczotkowanie może spowodować wystąpienie drobnego skaleczenia dziąseł dziecka, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

Zobaczcie ile korzyści jest wtedy, gdy po każdym posiłku nasze dziecko dokładnie szczotkuje zęby.

Uwaga: po szczotkowaniu zębów NIE NALEŻY płukać jamy ustnej wodą !

Stomatolodzy kładą na to duży nacisk, by tuż po umyciu zębów nie płukać ich wodą. Chodzi o zachowanie odpowiedniego stężenia fluorku, który działa bakteriostatycznie, zapobiegając tworzeniu się kamienia nazębnego.

Ważna zasada po szczotkowaniu zębów, nie płuczemy wodą jamy ustnej

Stomatolodzy podkreślają: nie wolno płukać wodą ust, po umyciu zębów

 

Mieszkańcy Pabianic dobrze przyswoili sobie rady stomatologów w trakcie darmowej akcji profilaktycznej. Chętnie odwiedzali gabinety dentystów, badając stan uzębienia. Oby częściej ! Gratulujemy pomysłodawcom profilaktycznych akcji zdrowotnych, dziękujemy lekarzom i stomatologom z Pabianic, Łodzi oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Szczególne podziękowania dla wszystkich stomatologów dziecięcych w Łodzi

Reklamy